Uçar Makas

Hadde tesisinde üretimi tamamlanan ürünün platform öncesinde istenilen boyda minimum fire ile kesilmesine yarayan makinamız 3 ms ile 14 ms oranında hıza sahip tesislerde kullanılmak üzere tasarlanabilmekte ve imalatı yapılabilmektedir. Makas üzerinde kullanılan bıçaklar kesilecek ürünün soğuk veya sıcak olmasına bağlı olarak gösteren sertifikalı çelik malzemelerden seçilmekte ve imalatı kesilecek ürüne göre hassas şekilde işlenerek yapılmaktadır. Gövde imalatında gerilim giderme ve rulman yatakları güçlendirme işlemleri yapılmaktadır. Dişliler ve miller ıslahlı SAE  4140 malzemeden olup sertifikaları mevcuttur.

Kesim boyları ölçülendirme, hadde merdanesine bağlanan encoder bilgisi, merdane çapı ölçüsünün otomasyon panosu dahilinde değerlendirilerek makas üzerindeki servo motorun hareket kontrolü sayesinde yapılmaktadır. Gövde üzerinde herhangi bir mekanik frenleme sistemi bulunmadan tüm hareketler servo motor ile sağlandığı için makas üzerinde sürekli bakım gerektiren elemanlar bulunmamaktadır.

Makinanın mekanik tasarımı ike otomasyon ve yazılımı tamamen kendi bünyemizde yapılmaktadır. Yazılım, motor gücü ve makasın mekanik yapısı kesilecek ürüne ve hat hızına bağlı olarak bünyemizde hesaplanır, tasarlanır ve imalatı tamamlanır.